آلودگی اقیانوسها

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٧ ساعت: ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ

آلودگی اقیانوسها:

آلودگی اقیانوسها مشکل بزرگی است که هم بر اقیانوس و هم بر سایر بخشهای زمین تاثیرگذاشته و بطور مستقیم ارگانیسم های اقیانوسی و به طور غیر مستقیم سلامتی انسان را تهدید می کند. نشت نفت، زباله های سمی و دفع سایر مواد مضر از اصلی ترین عوامل آلوده کننده اقیانوس ها هستند. ضروری است میزان آگاهی مردم در این باره افزایش یابد چرا که با شناخت بیشتر آلوده کننده ها بهتر می توانند مانع افزایش آنها در آبهای اقیانوسها شوند.


ادامه مطلب

آلودگی خاک

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٧ ساعت: ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

آلودگی خاک

 

خاک اساس هستی ، تولید و انبار مواد خام است و نقش بسیار مهمی در زندگی انسان ایفا می کند . نقش عمومی خاک نسبت به هوا و آب از اهمیت بیشتری برخوردار است.حفاظت خاک به عنوان یک وظیفه سیاست محیطی مانند آب و  هوا واجب و ضروری می باشد . انسان هرچه بیشتر سعی می کند هوا وآب را تمیز کند به همان نسبت در نتیجه این اقدام پاک کننده خود ، خاک را آلوده تر می کند و بر بار آلودگی خاک اضافه می شود .(مثال:گرد فیلتر هوا ، فاضلاب شهری و غیره ) هرگونه تغییر در وی‍ژگی های اجزای تشکیل دهنده خاک به طوری که استفاده از آن ناممکن گردد آلودگی خاک نامیده می شود .خاک منبع درآمد و تولید و اساس جمیع تمدن مادی است حفظ خاک همانند حفظ آب و هوا ضروری می باشد . از آنجایی که خاک روز به روز به قبرستان مواد زیانبخش و دریافت کننده مواد زیان آور تبدیل شده است و نیز بیشتر از آب و هوا بر بار آلودگی خاک افزوده می شود و توان خود پالائی خاک به علت کم بودن مبادله ی آن کمتر از توان خود پالائی هوا وآب است و از طرفی به طور روز افزون بر اثر ایجاد ساختمان و راه وتاسیسات شهری و صنعتی مقدار زیادی از خاک از گردش طبیعی و  نیز از حوزه زراعتی خارج می گردد و تبدیل به خاک مرده می شود .

در زیر مختصری به انواع مواد آلوده کننده خاک  و طرق مختلف آلودگی خاک اشاره می شود :


ادامه مطلب

باران اسیدی

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٧ ساعت: ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ

باران اسیدی ناشی از  انتقال  هوای آلوده‌ای است که اسیدی های تولید شده آن بوسیله  کارخانه‌ ها و صنایع مصرف کننده انرژی الکتریکی  و سایر منابع در نقاط دور دست زمین ریزش می‌کند . طبیعت و خاصیت خورندگی باران اسیدی آسیب قابل توجهی به محیط وارد می‌کند. این مشکل با تولید دی اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن از سوختن  سوخت های فسیلی  مانند : زغال سنگ ، گاز طبیعی ، نفت و از انواع خاص صنعتی شروع می شود . دی اکسید گوگرد و اکسیدهایی نیتروژن با آب و اکنش نشان داده و مواد شیمیائی دیگری را در هوا که دارای خاصیت اسید نیتریک، و آلوده کننده های دیگری هستند تولید نماید .   این آلوده کننده ها با خاصیت اسیدی بالا بوسیله جو و حرکت با باد صد ها مایل جابجا شده  سرانجام از طریق باران ،برف و یا مه و اشکال خشک نامرئی ایجاد شده   به سطح زمین بازگردند .   

 باران اسیدی باعث خسارت قابل توجهی در قسمت شمال شرقی امریکا و تمام اروپا ژاپن چین و جنوبشرقی آسیا شده است .  باران اسیدی باعث شستشوی مواد غذایی خاکها و کاهش رشد درختان وغیرقابل سکونت کردن دریاچه‌ها برای ماهی و سایر حیوانات حیات وحش می‌شود . در شهرها هر چیزی که در معرض آلوده کننده‌های اسیدی قرار گیرد موجب پوسیدگی آنها می‌شود . در صورتی که بر روی ساختمانها و مجسمه‌ها برخورد کند موجب افزایش سرعت فرسودگی طبیعی آنها می‌شود . اسیدها با مواد شیمیائی  دود شهرها ترکیب  شده و موجب مشکلات تنفسی ، بیماری و مرگ زود هنگام می‌شود.


ادامه مطلب

نابودی جنگلها و تاثیرات آن روی محیط زیست

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٧ ساعت: ٩:٤٧ ‎ق.ظ

پیدایش بشر بعد از آفرینش تمام جانداران و در بهترین شرایط زیستی عمر کره زمین به وقوع پیوست. به هنگام جوانی و برومندی با دشتهای سرسبز و گلهای رنگارنگ و عطرهای شامه‌نواز و آسمانهای آبی و خاکهای زرخیز و کانهای پرارزش و هزاران ویژگیهای دیگر و این خصوصیات تا آنجا که اطلاع در دست است در دور و بر ما فقط به گوی زمین اختصاص دارد و این گوی سخاوتمند بی‌هیچ چشمداشتی تمام نتایج هزاران میلیون سال تلاش خود را به آدمیان پیشکش کرد و امیدوار بود که بدین نحو تا 6000 میلیون سال دیگر به زندگی ادامه دهد. در عوض، این آدمیان طی هزاران سال جنب و جوش بر سطح آن هرچه خواستند کردند. ولی به علت کمی تعداد و محدود بودن جوامع انسانی، چندان خسارتی بر آن وارد نشد، و هر جا زخمی بر چهره آن می‌خورد، عوامل مختلف طبیعی با هماهنگی یکدیگر به ترمیم آن می‌پرداختند و تعادل محیط را حفظ می‌کردند. این فرایندها بارها و بارها تکرار می‌شد و آدمی خوشبخت و زمین خرم زمانها را پشت سر می‌نهادند. اما از 200 سال گذشته به سبب پیشرفت علوم و انقلاب تکنیک و گسترش صنایع و ازدیاد روزافزون جمعیت، آسیبهایی بر چهره زمین وارد گشته و تعادل عوامل زیستی در بیشتر نقاط برهم خورده است


ادامه مطلب

بلایای طبیعی و تأثیرات آن بر محیط زیست

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٧ ساعت: ٩:۱٧ ‎ق.ظ

سالها پیش بشر نمی دانست و یا نمی توانست چگونه با بلایای طبیعی مقابله کند و به ناچار به مرگ و ویرانی تن می داد. اما بشر امروز تلاش می کند تا با تسلط به علوم جدید راه مقابله اصولی با بلایای طبیعی را یافته و خود را از مرگ و ویرانی برهاند. اگرچه تاکنون نتوانسته به موفقیتی حتمی دست یابد اما به نتایج رضایت بخشی نیز دست یافته است. بلایای طبیعی نه در زمان یا کشوری خاص که در سراسر جهان و در هر موقع از سال بروز کرده و کشور ما ایران نیز از این امر مستثنی نیست. در این بحث به بررسی وضعیت کشورمان به عنوان یکی از کشورهای در معرض خطر می پردازیم


ادامه مطلب

بارانهای اسیدی(تیزابی) و تاثیرات آن بر محیط زیست

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٧ ساعت: ٩:٠٩ ‎ق.ظ

در مورد باران های اسیدی و تاثیرات آن

 

یکی از مشکلات جدی محیط زیست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگیر است، باران اسیدی می‌باشد. باران اسیدی به پدیده‌هایی مانند مه اسیدی و برف اسیدی که با نزول مقادیر قابل توجهی اسید از آسمان همراه هستند، اطلاق می‌شود.

باران هنگامی اسیدی است که میزان PH آب آن کمتر از 6/5 باشد. این مقدار PH بیانگر تعادل شیمیایی بوجود آمده میان دی‌اکسید کربن و حالت محلول آن یعنی بی‌کربنات ( HCO3 ) در آب خالص است.

باران اسیدی دارای نتایج زیانبار اکولوژیکی می‌باشد و وجود اسید در هوا نیز بر روی سلامتی انسان اثر مستقیم دارد. همچنین بر روی پوشش گیاهی تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد

ادامه مطلب

به پرشین بلاگ خوش آمدید

تاريخ : ۱۳۸٧/٦/٢٠ ساعت: ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com

آخرین نوشته ها
امراض و بیماری های ناشی از آلودگی آب
نقش انرژی ها در آلودگی محیط زیست
اکولوژی انسانی و حفاظت محیط زیست
آلودگی اقیانوسها
آلودگی خاک
باران اسیدی
نابودی جنگلها و تاثیرات آن روی محیط زیست
بلایای طبیعی و تأثیرات آن بر محیط زیست
بارانهای اسیدی(تیزابی) و تاثیرات آن بر محیط زیست
به پرشین بلاگ خوش آمدید
آرشيو وبلاگ
مهر ۸٧
شهریور ۸٧