آلودگی خاک

آلودگی خاک

 

خاک اساس هستی ، تولید و انبار مواد خام است و نقش بسیار مهمی در زندگی انسان ایفا می کند . نقش عمومی خاک نسبت به هوا و آب از اهمیت بیشتری برخوردار است.حفاظت خاک به عنوان یک وظیفه سیاست محیطی مانند آب و  هوا واجب و ضروری می باشد . انسان هرچه بیشتر سعی می کند هوا وآب را تمیز کند به همان نسبت در نتیجه این اقدام پاک کننده خود ، خاک را آلوده تر می کند و بر بار آلودگی خاک اضافه می شود .(مثال:گرد فیلتر هوا ، فاضلاب شهری و غیره ) هرگونه تغییر در وی‍ژگی های اجزای تشکیل دهنده خاک به طوری که استفاده از آن ناممکن گردد آلودگی خاک نامیده می شود .خاک منبع درآمد و تولید و اساس جمیع تمدن مادی است حفظ خاک همانند حفظ آب و هوا ضروری می باشد . از آنجایی که خاک روز به روز به قبرستان مواد زیانبخش و دریافت کننده مواد زیان آور تبدیل شده است و نیز بیشتر از آب و هوا بر بار آلودگی خاک افزوده می شود و توان خود پالائی خاک به علت کم بودن مبادله ی آن کمتر از توان خود پالائی هوا وآب است و از طرفی به طور روز افزون بر اثر ایجاد ساختمان و راه وتاسیسات شهری و صنعتی مقدار زیادی از خاک از گردش طبیعی و  نیز از حوزه زراعتی خارج می گردد و تبدیل به خاک مرده می شود .

در زیر مختصری به انواع مواد آلوده کننده خاک  و طرق مختلف آلودگی خاک اشاره می شود .

الف-آلودگی از طریق صنعت

 

1-  دود کارخانه ها و سوخت موتور ها ابتدا به صورت گاز یا دود به هوا می رود و توسط باران و برف یا بر اثر قوه ثقل سقوط می کند و وارد خاک می شود و آن را آلوده می کند . مانند ترکیبات سربی – ترکیبات گوگردی

2- آلودگی خاک از طریق فاضلاب ها و مواد زائد صنعتی که از کارخانه ها خارج و به نحوی وارد زمین می شود مانند کارخانه هایی که با ترکیبات سربی و مسی سرو کار دارند ویا فاضلاب هایی که از پالایشگاه ها  تصفیه نفت حاصل می شود .و همچنین فاضلاب ها یی که از کارخانه های سازنده ی مواد پلاستیکی و مواد غذایی خارج می گردد

 

ب- آلودگی خاک از طریق زباله و فاضلاب های شهری :

  1. زباله های بیمارستانی به علت کار های تخصصی که در بیمارستان ها انجام می پذیرد و الودگی های متعددی را از قبیل آلودگی های بیولو‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژیک – آلودگی های رادیو اکتیو همانند یک بمب میکروبی متحرک سلامتی خاک و انسان و موجودات زنده را تهدید می کند.
  2. زباله ها و آشغال ها و فاضلاب های شهری نیز تاثیر بسزایی در آلودگی خاک دارند بطری ها و قوطی های کنسرو لاستیک های مستعمل لاشه های اتومبیل -  فضولات خانگی و ... باعث آلودگی خاک می شود . فاضلاب های شهری هم مواد سمی دارند و به هر نقطه جریان یابد خاک را آلوده می کنند .

 

ج- آلودگی از طریق مواد مورد استعمال در کشاورزی : 

  1. مصرف بی رویه و نامناسب کود شیمیایی استعمال حشره  کش ها و سموم دفع آفات(دواها) و غیره  در بسیاری از موارد سلامت خاک را به خطر می اندازند و این مواد در زمین باقی می ماند و خاک و محیط را آلوده می کند و خواص فیزیکی و شیمیایی خاک به هم می خورد .
  2. آلودگی از طریق سموم دفع آفات و امراض گیاهی و علف کش ها : سموم دفع آفات و امراض گیاهی و همچنین علف کش ها و مواد شیمیایی که برای از بین بردن آفات و امراض و نابود کردن علف های هرز به کار می رود و بسیاری از این سموم پس از آن که بر روی گیاه پاشیده شد وارد خاک گردیده حالت سمی خود را بلافاصله از دست نمی دهد بلکه مدتها اثر مسوم کننده دارد از این رو اغلب بازمانده های آنها در خاک موجب آلودگی خاک می گردد.

برای حفاظت از خاک و رای جلوگیری از آلودگی خاک چه باید کرد ؟

 

1- درمورد استعمال کود و تقویت خاک :

برای تقویت خاک و افزایش محصول تا آن حد که ممکن است از کود حیوانی استفاده شود . کود حیوانی خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد .

2- درمورد مصرف سموم و دفع آفات و امراض گیاهی

 حتی المقدور سمومی را به کار ببریم که در درجه پایداری آنها در گیاه و خاک کم است. برای جلوگیری از آلودگی خاک در بعضی شرایط به جای مصرف سموم نباتی می توان حشرات را از طریق مبارزه بیولوژیکی دفع کرد.

(مثال : به جای آغشته کردن گندم به سموم برای از بین بردن موش و بعضی دیگر از جانوران و حشرات در مزارع و جنگل ها می توان از وجود گربه، جغد، قرقی و مارهای غیر سمی و یا برای مبارزه با پشه و نوعی آفت ساقه برنج از  قورباغه استفاده کرد.ویا استفاده از کفش دوز برای مبارزه با انگلهای کوچک درختان میوه و یا برای مبارزه با حشرات شیوه عقیم ساختن حشرات نر بکار گرفته شود.)


3- در مورد مصرف علف کشها و از بین بردن علف های هرز

علفهای هرز را بدون استفاده از مواد شیمیایی (علف کشها ) نیز می توان از بین برد. مانند استفاده از بیل ، ماشینهای وجین زنی و امثال اینها و اگر امکان دسترسی به کارگر نیست و مجبور هستیم از علف کشها استفاده کنیم باید انواعی را به کا ببریم که از آنها بقایای کمتری در زمین باقی و اثر آنها هرچه سریعتر از بین می رود و خلاصه خاک را کمتر آلوده می کند.


4- در مورد فاضلاب ها و زباله ها و سایر ضایعات شهری و صنعتی و زباله های بیمارستانی

 با استفاده از روشهای جدیدتر و بهداشتی می توان از آلودگی خاک جلوگیری کرد با تبدیل زباله ها و فاضلابها به کمپوست و دیگر مواد مورد استفاده در کشاورزی به میزان قابل توجهی از آلودگی خاک جلوگیری کرد. بازیافت زباله بیمارستانی بسیار خطر ناک است و باید ممنوع شود . و از یک روش ناسب و عملی برای دفع و میکروب زدایی این زباله ها استفاده شود. طوری شکل زبال ها ی بیمارستانی را باید تغییر داد تا قابل شناسایی نباشد و امکان بازیافت آنها وجود نداشته باشد.


5- تصویب قوانین و مقررات در مورد حفظ خاک

دولت می تواند با تدوین دستور العمل ها در مورد حفظ خاک از خارج شدن از بهره برداری کشاورزان و یا محدود شدن بهره برداری از زمین و کنترل بهره برداری موثر از زمین و جلوگیری از آلودگی آن به روشهای عملی و کارشنسی اقدام کند.

/ 5 نظر / 495 بازدید
معاون محقق عبدالرحمن لطیف

ASDFASDFASDFASDFASDFASDF

معاون محقق عبدالرحمن لطیف

استاد محترم عرض احترام به شما خوشحال شدم که شما این قدر ّبه فکر کشورعزیزهستید یک سوال دارم امید که مزاهم تان نشوم تاثیرات حوادث طبیعی رابه طورخلاصه بالای محیط زیست بیان دارید با احترام عبدالرحمن لطیف شاگردان تان دراخیر سلام مرابه سرتاج جغرافیه وفرد مجرد رفیع جان قندول تقدیم نماید با احترام شاگردان عضوی اداره ملی حفاظت محیط زیست آسیا

سعید مقامی

حاجی دمت گرم مطلب خوبی بود دوست داشتی به وبلاگ گروهی ما هم سر بزن sutchem85.blogfa.com

60

سلام و خسته نباشید.من دانشجوی مهندسی منابع طبیعی -محیط زیست هستم. که میخواستم در مورد خاک و الودگی خاک و تاثیر کودهای شیمیایی و آفت کش ها بر اون تحقیق کنم که اتفاقی به وب شما برخوردم.از مانتاتون استفاده کردم و ممنون میشم بیشتر کمکم کنید. آرزوی موفقیت بیشتر یا علی

99

دمت گرم.